BOKHYLLA, Axel Einar Hjort för NK, brickmärkt med modellnr.
Mörkbonad. Rak form med hyllplan. Längd 100, djup 26,5, höjd 93,5 cm.
Bruksslitage, smärre fläckar och repor.