HANS AGNE JAKOBSSON, ljuslyktor, ett par, Markaryd 1900-talets tredje kvartal. Modell L 102/27.
Fot i mässing. Kupa i klarglas. Etikettmärkta. Höjd ca 29 cm.
Smärre slitage. Kupor nedtill med nagg, troligen från tillverkningen.