Design
830760

BAGAGEBÄNK, Från "Kuparitalo" (Koppar Huset) i Helsingfors. 1950-talets slut.

Längd 177 cm, djup 51 cm, höjd 36 cm.

Ställvis omfattande slitage.

Proveniens

Arkitekt Blomstedt & Lampén ritade viktiga byggnader såsom "Kuparitalo" (Koppar Huset) Outokumpus huvudkontor i Helsingfors (1958)

Utropspris
300 EUR