Collier av onyx skivor med lås i 18K guld, ej stämplad. Längd ca 45,5 cm. Brosch med onyx och grön diamant, ca 0,20 ct, Lindahl & Lindahl, Uppsala, 1988, 18K guld. Längd ca 9,5 cm. Totalvikt ca 49 g.
Bruksslitage, mindre repor. Diamanten är troligen behandlad.