BORDSPENDYL, senempir, omkring 1800-talets mitt.

Gulmetall samt mörkpatinerad metall. Sockel med dekor av bladbårder samt blomster. Krönande dekor av man med böcker och lagerkrans. Urtavla i vitmetall med romerska siffror. Längd 29 cm, bredd 10 cm, höjd 38 cm. Nyckel finns.

Slitage. Färgbortfall på urtavlan. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK