GUNNAR ANDER, kanna, Ystad Metall, 1900-talets andra hälft.
Koppar. Cylinderformad med smal pip och rottinglindat skaft. Stämpelmärkt. Höjd 23 cm.
Smärre slitage. Ärjad invändigt. Mindre bucklor upptill.
Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.