SIGILL, porfyr och mässing, chefen för Lasarettsfartyget Prins Carl, ca 1940-45.

Knopp i porfyr. Stamp i mässing med texten: "CHEFEN Å H.M.LASARETTSFARTYG PRINS CARL" samt ankare omgivet av tre kronor. Höjd 9,5 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Fartyget S/S Munin byggdes 1931 vid Finnboda varf AB i Nacka och levererades till Stockholms rederi AB Svea. 1939 rekvirerades fartyget av den svenska marinen med planer på att bygga om den till en hjälpkanonbåt. Istället lät man bygga om fartyget till ett lasarettsfartyg under 1939-40. 1940 döptes fartyget om till Prins Carl. 1945 byggdes det om till radarskolfartyg och 1971 slopades det.

Utropspris
3 000 SEK