MATSERVIS, 101 delar, porslin, "Nobelservisen", Karin Björquist, Rörstrand, formgiven 1991.

17 mattallrikar (diameter 31 cm), tolv förrättstallrikar (26 cm), tolv sopptallrikar (diameter 22 cm), 13 desserttallrikar (diameter 22 cm), 13 brödfat, 15 skålar, åtta saltkar, tre navettformade uppläggningsfat, tre snäckformade serveringsskålar, skål med lock, två serveringsskålar varav en märkt "Kungliga slottet Stockholm 1996" undertill, två serveringsfat. Ett par ljusstakar från Arabia medföljer.

Bruksslitage, guld ställvis avmattat samt med mindre färgbortfall. Märkbar tillverkningsdefekt på en mattallrik. Nagg på skålen med lock.

Utropspris
25 000 SEK