SIMO HEIKKILÄ, KARMSTOLAR ett par, "Artzan" för Swedese, 1900-talets senare del.
Fast, stoppad sits och rygg i formpressad plywood, stomme i trä, bemålade armlän i svart. Sitthöjd ca 39 cm, bredd 62 cm, totalhöjd 104 cm.
Smärre slitage. Smärre färgbortfall.