Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

AKSELI GALLEN-KALLELA, mapp med heliogravyrer, 40 st, Kemigrafinen Oy, Helsingfors 1912-1914.

Mappen daterad 1912. "Bastu", "Båtfärd", Joukahainen i försät", "Gumma med katt", "Bränd fura i vårsol", "Klippröse under snö", "Sampo smides", "Donator Dr. Antell", "Kullervo förbannar", "Imatra", "Badande flickor", 3 x "Aino-legenden", "Brodermördaren", "Quand Même", "Sampo-rofvet", "Lemminkäinens moder", "Barn på stranden", "Mor", 2 x "Våren", "Ad Astra", "Prof. dr. Matti Äyräpää", "Bygget", "Tiggargosse", "Prof. dr. Emil Setälä", "Vallgosse vid Paanajärvi", "Aftonro", "M. Gorjkij", "Kullervo på krigstråt", Koppärrig savolaxare", "Symposion", "Lojägare", "Torr fura", "Den första lektionen", "Ung flicka", "Gosse med kråka", "Roddare", "Väinämöinens affärd".

Bladstorlek 44,5 x 34,5 och 34,5 x 44,5 cm.

Smärre slitage, smärre spår av veck. Mappen med smärre skador och dedikation.

Konstnär

Utropspris
200 EUR