Bemålade och bronserade. Oval medaljongrygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. I ryggkrön och framsarg snidade blommor. Stoppad klädsel. Bredd 53 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 96 cm.
Slitage. Färgbortfall. Senare målning. Kompletterad. Lagningar.