STOLAR, ett par, tidigt 1800-tal.

Bemålade och bronserade. Oval medaljongrygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. I ryggkrön och framsarg snidade blommor. Stoppad klädsel. Bredd 53 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 96 cm.

Slitage. Färgbortfall. Senare målning. Kompletterad. Lagningar.

Utropspris
400 EUR