Fresnel-lins i klart glas, invändigt lucka med turkost glas. På mässingsplakett märkt med kyrilliska bokstäver "Höger". Försedd med tillverkarens plakett. Stämplad "Barbier, Benard & Turenne, Paris" på ömse sidor om linsen. Höjd 49 cm.
Omfattande slitage. Lagningar. Bucklor. Glaset med två kantavslag. Ej funktionstestad.