ANTON JOSEF VOGEL, golvvas, keramik, signerad A Vogel, Rörstrand, daterad 1885.

Handmålad dekor av fågel på gren mot bruntonad fond, omgiven av blomster. Avsmalnad vid mynning och fot. Höjd 96 cm, diameter 34 cm.

Sedvanligt ytslitage. Lagningar av sprickor på fot. Möjligen lagad mynning. Smärre färgbortfall vid mynning, smärre sprickor eller krackelyrer vid halsens fäste, samt smärre fläckar.

Ur "Rörstrand 280 år", Bengt Nyström och Jan Brunius, ICA bokförlag, Västerås, 2007, s 199: "Vogel, Anton Josef (1859-1935). Kom till Sverige 1883 och var verksam som lärare i porslinsmålning vid Rörstrand. Utförde även egna arbeten under 1880- och 1890-talen, bl.a. finns en känd signerad vas i lergods 1885, samt några arbeten omkring 1900.".

Utropspris
10 000 SEK