Jonas Forsslund

(Sverige, 1754-1809)
Jonas Forsslund
(Sverige, 1754-1809)

JONAS FORSLUND, pastell, signerad och daterad 1791.

Mansporträtt av Carl Reinhold Wrangel af Sauss. 58 x 46 cm. Oval. Förgylld originalram med skuren dekor av Friherreliga ätten Wrangel af Sauss krönta vapensköld. 80 x 63 cm.

Ej examinerad ur ram. Något vågigt papper. Ram med Torrsprickor.

Proveniens

Wrangel af Sauss, Ellinge slott.
Tidigare samlingarna Eliinge slott.
S P A 1924: 2035.

Utropspris
12 000 SEK