SPELBORD, ett par, nyrenässans, 1800-talets slut.
Mahogny. Svarvade och kannelerade ben, skivan med skuren dekor kring kanten. 84x42 (84), höjd 75,5 cm.
Smärre fanérskador. Någon enstaka fläck.