FASKINKNIVAR och SABELBAJONETT, 2 + 1 st. Sverige, m/1848, den ena från Eskilstuna Jernmanufaktur.

Faskinknivar med svärtat grepp av trä och svängd parerstång av mässing. Eneggad klinga med flat rygg. Båda med mässingsskodda läderbaljor varav den ena märkt med en öppenkrona. Längd ca 59 varav klinga 43 cm. Sabelbajonett med grepp av trä och mässing. Lätt svängd och eneggad klinga med skålslipning. Längd ca 70, varav klingan ca 56 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Skrapmärken. Mindre skador.

Utropspris
2 000 SEK