Mörkbetsad bok samt fanerat med mörkbetsat mahogny. Överdel med räfflade skåpdörrar och invändig hyllinredning. Underdel med räfflade skåpdörrar och invändig hyll- och låd inredning. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Längd 114 cm, bredd 44 cm, höjd 176 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ena kortsidan med repor och stötmärken.