VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan, 23,5 x 40 cm. Signerad AB MMF.
(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1926. Tillverkad efter 1941.
Slitage.
Jämför "Små vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 3.