Vas höjd 26 cm. Kanna med lock höjd 19 cm.
Fat diameter ca 14 cm resp 20,5 cm. Skålfat höjd ca 3-6,5 cm. Ask med lock höjd 4,5 cm. vas med hänklar höjd ca 6 cm.
Slitage. Flertalet nagg. Lagningar. Sprickor. Glasyrmistor.