VAS, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark, 1900-talets andra hälft. Vikt 221 g.

Tulpanformad på rundad fot. Formgiven av Harald Nielsen. Höjd 19,5 cm.

Slitage.

Utropspris
1 500 SEK