JACOB ÄNGMAN, bestick, 101 dlr "Rosenholm" GAB Stockholm 1940-tal silver total vikt inkl rostfria blad ca 7070 gram
Bestående av;
12 knivar (längd 22,5 cm),
12 knivar (längd 20 cm),
11 knivar (längd 16,5 cm),
12 gafflar (längd 19,5 cm),
12 gafflar (längd 17,5 cm),
12 gafflar (längd 12 cm),
12 skedar (längd 20 cm),
12 skedar (längd 18 cm),
1 såssked,
1 soppslev,
2 smörknivar,
1 ostkniv.
Ej ursprungligt etui medföljer.
Repor. . Anlöpningar. Slitage. Gravyr (monogram).