Bronserat fodral med förgyllda och svärtade partier. Dekor av sfinxer, festong och krönande bandrosett. Märkt. Höjd ca 50 cm.
Slitage. Urtavla med patina och sprickor. Smärre färgbortfall. Nyckel saknas.