Urhus i betsad ek samt lucka fanerad med valnöt. Urtavla i mässing med centrumsekund och datum samt riklig växtdekor. Höjd 200 cm. Pendel och lod medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Några sprickor, skador och mindre dekorbortfall. Lagningar med kompletteringar. Delvis maskstungen. Ej funktionstestad. Nyckel saknas till lucka.