TOILETTEBORD / RAKBORD. 1800-tal.

Justerbar bordsskiva med uppfällbar spegel och förvaringslådor på varsin sida. Målat pagoda landskap på locket, benen kopplade med en hylla. Under bordet finns en pappersetikett där texten "Detta bord är köpt på auktion efter Drottning Josefina 1877, Johan Pettersson målarmästare". Under draglådan finns en pappersetikett som säger" Toalettbord s.k poudreuse av Neuman värderad till 2.500:- efter bouppteckning efter I.K 1973. Sedermera målad av konstmålaren Holmstedt för 500:- -76. Ursprungligen i svart och guld".
Bredd 50 cm, djup 35 cm, höjd 77 cm. Totalhöjd med uppfälld spegel 104 cm.

Omfattande slitage. Brutet lock. Renoverad och kompletterad.

Utropspris
200 EUR