MINIATYRMEDALJ av guld. För tapperhet i fält, m/1809. Sverige. Vikt ca 2 gram.

Medaljen utdelades till officerare och manskap vilka under krig eller liknande krissituationer visat särskild tapperhet i fält och till sjöss. Denna instiftades i samband med Sveriges krig med Ryssland av Gustav III år 1789. 1806 infördes en guldmedalj som endast gavs till officerare. Medaljerna utdelades fram till 1915 och dess statuter är fortfarande gällande. Auktionspostens medalj bär på åtsidan Svärdsordens riddarkors samt vid frånsidan texten "för tapperhet i fält". Medaljen kan därför dateras efter 1809 då denna ändrades efter statskuppen samma år. Den avsatte kungens monogram byttes då ut mot Svärdsordens riddarkors. Diameter ca 18 mm. I gult och blått band av siden.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor. Repor. Märken. Mindre skador vid kanter.

Utropspris
4 000 SEK