BØRGE MOGENSEN, satsbord, 2 st, modellnummer 5377, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1960-tal.
Teak. Etikettmärkt. Större bordet med kopplade ben, 80 x 80, höjd 65 cm. Mindre bordet med trissor på två ben, 71 x 71, höjd 54 cm.
Slitage. Större bordet med fläckar på skivan.