AXEL EINAR HJORTH, Matbord, "Birka", A/B Nordiska Kompaniets Verkstäder, Nyköping, 1930-tal.
Rotfanér. Tre fanerade iläggsskivor, dock ej med rot. Diameter 120, höjd 75, iläggsskivor, längd à 60 cm.
Ställvis slitage. Fanerskador och smärre bortfall.