ULLA & GUSTAV KRAITZ, skålfat, stengods, signerat, 1900-talets andra hälft.
Glaserad i rödbruna toner. Signerat "KRAITZ". Diameter 30 cm.
Smärre slitage. Tillverkningsdefekter.