Tenn, svärtat trähandtag, blomsterknopp. Bestående av kanna, gräddkana samt sockerskål. Stämplade med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM D8. Höjd 4,5-15 cm. Bricka, diameter 29,5 cm. Stämplad CGH, Stockholm, H8.
Slitage. Lagning. Ställvisa stötskador.