Målat. Fyra lådor. Vippbar spegel. Längd 96, bredd 40, höjd 127 cm.
Smärre slitage.
"Romatica var ett exempel på tidens sekelskiftesvurm med romantiska förtecken. Nätta, vita möbler med återblickande former kom under 1960-talets första år snabbt att bli mycket populära."
ur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 455.