Två halvrunda klaffar. Spiralvridna utfällbara ben med avslutande runda fötter. Bordets storlek med nedfällda klaffar: bredd 99 cm, djup 67cm, höjd 74cm. Storlek med uppfällda klaffar: längd ca 140 cm, bredd 99 cm, höjd 74 cm.
Slitage och skador. Senare kompletterade delar.