LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, empir, 1800-talets första hälft.

Runda fotplattor med dekor av räfflor samt bladbårder. Räfflade skaft samt ljuspipor. Höjd 26,5 cm.

Bruksslitage med skav. Något sneda. Senare gravyr under fotplattorna.

Utropspris
4 000 SEK