Stomme i mässing. Kupor i klarglas med innesluten dekor av luftbubblor. Tre ljuspunkter. Diameter ca 45 cm.
Ytslitage, repor. Ej funktionstestad. Flertalet nagg, ej synliga när lampan är monterad.