MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, rölakan, "Porslinsmattan", signerad AB MMF, 1972.
Polykromt geometriskt mönster. Komponerad 1932. Kvitto medföljer. 184x130 cm.
Något slitage. Smärre fläckar.