Fäste av förgylld mässing, metallindad kavel och lejonkappa. Parerplåten med krönt ankare i hög relief. Rak eneggad samt skålslipad klinga med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Mässingsskodd skinnbalja med en koppelring. Längd ca 88 varav klingan ca 74 cm.
Åldersbetingat slitage. Repor. Några skrapmärken på baljan.