ORDENSTECKEN, silver, Ordensällskapet Pro Lantura i Karlskrona 1786. Vikt ca 14 gram.

Oval med dekor av symboler för de fyra riksstånden respektive Babels torn. 53 x 41 mm.

Slitage. Repor. Lagad ögla.

Ref: Hildebrand II nr 124 s. 219.
"Sinnebilderna på frånsidan tyckas hafva afseende på de fyra riksstånden. Åtsidans förklaring torde höra till ordens hemligheter".

Sällskapet Pro Lantura stiftades av officerare (Kapten Mechanicus Magnus Cosswa, senare adopterad Ankarsvärd, m fl) i Karlskrona med uppgift att idka sällskapsliv och understödja nödlidande ordensbröder samt lämna begravningshjälp. Sällskapet upphörde på 1820-talet.

Utropspris
3 000 SEK