SKÅL samt SKÅLFAT, stengods, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand samt Designhuset, 1900-talets andra hälft.
Skål från Designhuset med grön-blå glasyr, diameter 31 cm, höjd 11,5 cm. Skålfat från Rörstrand av andrasortering, daterat -60, med mörk glasyr med inslag i grönt och brunt, diameter 31 cm, höjd 6 cm.
Bruksslitage. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.