Mekaniskt roterande arm med väv bär en jordglob och måne. En ljushållare med underliggande kalenderskiva med månader, datum, horoskopmärken och årstider. Längd 45 cm, höjd 38 cm.
Ställvis omfattande slitage och märkbara skador. Reflektorskivan saknas. Ej funktionstestad. Ej genomgången.