Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Svängda former. Locket krönt av blomma. Tassfötter. Gräddkanna invändigt förgyllda. Kaffekannans höjd ca 23 cm.
Bruksslitage, mindre ytsmuts och ställvis anlöpning.