KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, Wallin & Thorsen, Borås, 1944. Totalvikt ca 836 g.

Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Svängda former. Locket krönt av blomma. Tassfötter. Gräddkanna invändigt förgyllda. Kaffekannans höjd ca 23 cm.

Bruksslitage, mindre ytsmuts och ställvis anlöpning.

Utropspris
3 000 SEK