Collier, Bernhard Hertz, Stockholm, 1901. Längd ca 43 cm. Örhängen, ej stämplade. Skruvstift. Höjd ca 2 cm. Totalvikt ca 49 g.
Ställvis förlust av förgyllning. Bruksslitage.