Åtsidan med konungens porträtt i profil samt texten "Gustavus III . D. G. REX SVECIAE". Frånsidan med bland annat lilla riksvapnet och Serafimerordens kedja samt texten "FÄDERNESLANDET". Myntet från 1782 är omarbetat till hänge. Diameter 42 mm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor och märken. Nötta kanter (särskilt vid myntet från 1776).