BIBEL, "Biblia thet är heela then helga skrifft på swenska...", tryckt hos Zacharia Brockenio, Strengnäs, 1650.

Helfranskt band.

Biblia thet är heela then helga skrifft på swenska medh vthgående verser sampt i bredden concordantier. Cum gratia & privilegio s: reg. maj: Svec:, Tryckt i Strengnäs hoos Zacharia Brockenio, medh egen bekostnat. Anno 1650., 1650

Gulnad. Skador. Fläckar. Lagningar. Senare band. Sidor saknas. Bläcktext.

Utropspris
1 500 SEK