BJÖRN TRÄGÅRDH för Firma Svenskt Tenn, tillskriven, fåtölj, 1930-tal.
Stoppad och klädd i vinröd plysch med snörmakerier, rektangulära ben av bonad björk. Total bredd ca 78, djup ca 80 cm, höjd ca 71 cm, sitthöjd ca 37 cm.
Slitage, smärre fläckar.
Jämför modell 219, formgiven av Björn Trägårdh för Svenskt Tenn på 1930-talet.
Björn Trägårdh (1908-1998) Konstnär, möbelarkitekt, tecknare och grafiker. Han var verksam som formgivare vid Firma Svenskt Tenn åren 1928–1936, där han formgav möbler, tennföremål och andra konstindustriprodukter. Trägårdh knöts till Svenskt Tenn redan som 20-åring och var påverkad av en funktionalistisk formuppfattning. Han arbetade i en sober färgskala med svart, vitt och grått som färgelement. Vidare var han tillsammans med Estrid Ericson utställningsarrangör för några uppmärksammande utställningar. Efter att Josef Frank börjat arbeta vid Firma Svenskt Tenn flyttade Trägårdh till Paris 1939 där han verkade som bildkonstnär. Under och efter kriget återgick han till konsthantverket och modeindustrin och tillverkade knappar och broscher för bland andra modehusen Dior, Bruyère, Schiaparelli med flera. Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Institut Tessin i Paris samt i konstmuseum i Tours och Pau i Frankrike.