KAFFEKANNA och FAT, porslin, Meissen, 1700/1800-tal
Kaffekanna, av Marcolini (1774-1814), med dekor av blommor, höjd med lock ca 23 cm.
Fat, 1700-tal med målad dekor av ströblommor, diameter 24 cm
Bruksslitage. Fat med större nagg på fotring. Lagat handtag samt ifylld nagg på kannan. Naggar på kannan.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.