LARS PIRAK, SALTRIPOR/SALTKAR med SKEDAR, ett par, renhorn, signerade, 1900-talets andra hälft.
Snidade i form av ripor. Märkta "LP", Piraks logotyp samt kryssymbol. Höjd ca 5 cm.
Bruksslitage.
Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.