Dekor av bl.a. blad, frukter och fåglar. På locket medaljong med barn i relief. Fyra fötter. Tygklädd insida. Höjd 10 cm, bredd 15,5 cm, djup 8,5 cm. Stämplad av tillverkaren AFC. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. En fot något sned.