BIRGER EKMAN för Mjölby Intarsia, plafondlampa, Sverige, 1930/40-tal.
Rund form, kupa frostat och gultonat glas. Intarsiadekor av figurscener. Diameter ca 85 cm.
Nagg på glaskupans mynning. Märken.