Allmoge
886372

HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge, möjligen Dalarna/Bergslagen, daterad 1769.

Originalmålning i brunt, blått och rött med marmoreringar i krön och dörrspeglar. Märkt LLLS. Svart 1769. Bredd 83, djup 56, höjd 118 cm. Nyckel finns.

Slitage. Smärre färgbortfall. Mindre avslag. Torrsprickor.

Utropspris
6 000 SEK