Förgylld med infälld blomdekorerad keramisk platta. Draperad kvinna vid urhus. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel och nyckel finns. Längd ca 46 cm, höjd ca 30 cm.
Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.